Cumparate frecvent impreuna

  1. Gerocossen - Recapil Forte Caffeine sampon tratament unisex 400ml

    Gerocossen - Recapil Forte Caffeine sampon tratame...

    27,14 Lei TVA inclus
    in stoc
  2. Iunik - Calendula Complete ulei de curatare 200ml

    Iunik - Calendula Complete ulei de curatare 200ml

    109,90 Lei TVA inclus
    in stoc
  3. Jucarie carucior sau scaun auto, Playgro, Dezvolta abilitatile motorii, Culori luminoase, Cu clopotel, Fara BPA, 0 luni+, Cheeky Chime Rocky Racoon

    Jucarie carucior sau scaun auto, Playgro, Dezvolta...

    Pret special 25,99 Lei TVA inclus Pret standard 42,36 Lei
    | Economisesti 0,00 lei (0%)
    in stoc furnizor
  4. Unguent rectal Proktis-M, 30 g, Farma-Derma

    Unguent rectal Proktis-M, 30 g, Farma-Derma

    56,89 Lei TVA inclus
    in stoc
  5. Always - Ultra Super absorbante 8buc

    Always - Ultra Super absorbante 8buc

    9,28 Lei TVA inclus
    in stoc
  6. Zdrovit - Dolorgiet gel analgezic 130ml

    Zdrovit - Dolorgiet gel analgezic 130ml

    43,40 Lei TVA inclus
    in stoc

Nurofen® Plus comprimate filmate x 12 comprimate filmate

Adauga in wishlist
Cod: W66071001 |
Brand: Reckitt Benckiser |
Status:

Nurofen® Plus comprimate filmate x 12 comprimate filmate este un medicament analgezic antiinflamator, care amelioreaza simptome precum durerea, febra si inflamatia. Se indica in caz de raceala si gripa, stari febrile si dureri cu diferite localizari.

salofarm

Acest produs face parte din categoria OTC-uri – medicamente fara prescriptie
medicala si poate fi livrat doar pe teritoriul Romaniei iar achizitia acestora online este
posibila doar cu cardul.

22,89 Lei TVA inclus
ridicare farmacie salofarm

Livrare in 15-30 minute prin Glovo

Produsele de care ai nevoie ajung acum la tine rapid si sigur prin Glovo!
Serviciu disponibil in orasul Bacau!
Comanda aici

ridicare farmacie salofarm

Livrare in 24-48 ore prin curier

Comanda ajunge la tine in 24h – 48h daca este plasata in intervalul luni – vineri(pana in ora 15:00)

Descriere Nurofen® Plus comprimate filmate x 12 comprimate filmate

Nurofen® Plus comprimate filmate x 12 comprimate filmate este un medicament analgezic antiinflamator, care amelioreaza simptome precum durerea, febra si inflamatia. Se indica in caz de raceala si gripa, stari febrile si dureri cu diferite localizari.

Indicatii:

Nurofen Plus contine ca substante active ibuprofen 200 mg si fosfat de codeina hemihidrat 12,8 mg. Ibuprofenul apartine unui grup de medicamente cunoscut sub numele de antiinflamatoare nesteroidiene (AINS). AINS actioneaza prin schimbarea raspunsului organismului la durere, inflamatie si febra. Codeina apartine unei clase de medicamente denumita analgezice opioide, care amelioreaza durerea prin actiunea lor. Poate fi utilizata singura sau in asociere cu alte analgezice, cum este paracetamolul.

Nurofen Plus este indicat pentru calmarea durerilor de cap, menstruale, dentare, ale spatelui, reumatice, musculare, in migrena si nevralgii, reducerea febrei si simptomelor din raceala si gripa. Nurofen Plus este indicat la pacienti cu varsta intre 12-18 ani pentru tratamentul durerilor acute moderate, care nu sunt considerate a fi ameliorate de alte analgezice, cum sunt paracetamolul sau ibuprofenul administrate singure.

Mod de administrare:

Adulti si adolescentii peste 12 ani:

Utilizati la nevoie 1 - 2 comprimate filmate Nurofen Plus, apoi, daca este necesar, utilizati 1 - 2 comprimate filmate Nurofen Plus la intervale de 4 - 6 ore. Comprimatele filmate trebuie inghitite intregi cu apa.

Este necesar un interval de minim patru ore intre doze, iar doza administrata nu trebuie sa depaseasca 6 comprimate filmate Nurofen Plus in 24 de ore. Doza zilnica maxima recomandata nu trebuie depasita.

Precautii si contraindicatii:

Nu luati Nurofen Plus daca:

  • aveti sau ati avut alergie la ibuprofen, acid acetilsalicilic, alte antiinflamatoare nesteroidiene (AINS) sau la oricare dintre excipientii produsului;
  • aveti sau ati avut ulcer gastro – duodenal;
  • aveti sau ati avut perforari sau sangerari gastro-intestinale ulterior administrarii antiinflamatoarelor nesteroidiene
  • ati avut bronhospasm, rinita, urticarie asociate administrarii acidului acetilsalicilic sau altor antiinflamatoare nesteroidiene;
  • aveti insuficienta renala severa, insuficienta hepatica severa sau insuficienta cardiaca severa;
  • aveti dificultati in respiratie;
  • suferiti de constipatie cronica.

Daca aveti probleme cum sunt: hipotensiune arteriala , hipotiroidism , insuficienta corticosuprarenaliana, soc, tulburari intestinale obstructive, afectiuni abdominale acute (de exemplu ulcer peptic), interventii chirurgicale gastro-intestinale recente, calculi biliari, miastenia gravis, antecedente de ulcer gastro-duodenal sau antecedente de abuz de droguri trebuie sa discutati despre tratament cu medicul dumneavoastra.

Alte medicamente pot influenta sau pot fi influentate de tratamentul cu Nurofen Plus. De aceea, intotdeauna trebuie sa discutati cu medicul dumneavoastra sau cu farmacistul inainte de a utiliza Nurofen Plus impreuna cu alte medicamente.

Reactii adverse posibile:

Reactii adverse atribuite ibuprofenului

Pot sa apara urmatoarele reactii adverse: durere sau disconfort gastric, greata, ulcer gastric sau intestinal, scaun colorat in negru, diaree, constipatie, varsaturi, eruptii cutanate, mancarime, inrautatirea astmului bronsic, respiratie suieratoare inexplicabila sau dificultati in respiratie, tulburari hepatice si renale, dureri de cap, somnolenta, ameteli si tulburari ale auzului, si, rareori, scaderea numarului de celule albe, celule rosii si trombocite din sangele circulant, anemie, meningita aseptica, insuficienta cardiaca, hipertensiune arteriala, tahicardie, descuamarea pielii, umflarea fetei. Medicamente precum Nurofen Forte se pot asocia cu un risc usor crescut de aparitie a atacului de cord (« infarct miocardic ») sau a accidentului vascular cerebral.

Reactii adverse atribuite codeinei

Reactii adverse cu frecventa necunoscuta (care nu poate fi estimata din datele disponibile): hipersensibilitate, umflarea fetei, eruptii pe piele, depresie, halucinatii, confuzie, modificari de dispozitie, stare de neliniste, ameteala, somnolenta, convulsii, ameteli, bradicardie, palpitatii, hipotensiune ortostatica, deprimare respiratorie, dificultate in respiratie, suprimarea tusei, durere abdominala, greata, varsaturi, constipatie, uscaciunea gurii, inrosirea fetei, tulburari urinare, rigiditate musculara, iritabilitate, oboseala, stare de rau.

Reactiile adverse pot fi reduse la minimum utilizand cea mai mica doza eficace pentru cea mai scurta perioada necesara controlarii simptomelor.

Sarcina si alaptarea:

Nurofen Plus nu trebuie luat in ultimele 3 luni de sarcina, deoarece poate determina la fat tulburari majore la nivelul inimii, plamanilor si rinichilor. Daca este utilizat la sfarsitul sarcinii, poate determina tendinta de sangerare atat la mama, cat si copil si diminueaza puterea contractiilor uterine intarziind debutul nasterii. Tratamentul in timpul primelor 6 luni de sarcina va fi recomandat numai de catre medicul dumneavoastra, daca este absolut necesar.

Nu luati codeina in timpul alaptarii. Codeina si morfina trec in laptele matern.

Compozitie:

  • Substantele active sunt: ibuprofenul si fosfatul de codeina hemihidrat. Fiecare comprimat filmat contine ibuprofen 200 mg si fosfat de codeina hemihidrat 12,8 mg.
  • Celelalte componente sunt: Nucleu: Celuloza microcristalina, amidonglicolat de sodiu, hidroxipropilmetilceluloza, amidon pregelatinizat. Film: Opaspray alb M-1-7111B solid*), hidroxipropilmetilceluloza, talc. *) Compozitia Opaspray alb M-1-7111B solid: hidroxipropilmetilceluloza, dioxid de titan (E171).

Mod de prezentare: cutie cu 1 blister a 12 comprimate filmate.

 

Intelegem cat de important este pentru dumneavoastra sa fiti corect informat si va asiguram ca facem tot posibilul pentru actualizarea permanenta a site-ului la nivel de descriere si fotografii de produse. Cu toate eforturile noastre, daca producatorul nu ne semnaleaza modificarile ce tin de ambalaj sau compozitie, pot aparea neconcordante intre imaginile sau informatiile prezentate in descrierea produselor noastre. Va multumim pentru intelegere si vom fi recunoscatori daca ne semnalati eventuale erori pe adresa office@salofarm.ro.

Prospect Nurofen® Plus comprimate filmate x 12 comprimate filmate

Mai multe informatii
AfectiuneAfectiuni reumatice si post-traumatice
Substanta activaIBUPROFENUM
SimptomeArtralgie (durere la nivelul articulatiilor), Durere de cap (cefalee)
Forma prezentareComprimate filmate
BrandReckitt Benckiser
GamaNurofen adulti
Scrie o recenzie

Recenzie si parerea ta despre Nurofen® Plus comprimate filmate x 12 comprimate filmate


Rating-ul dumneavoastra

Produsul a fost adaugat in cos